✨️ Dagens läsning, mån. 21/9 ✨️

0

Nu var det ett tag sedan som jag var aktiv här…igen. Det pågår mycket i mitt liv just nu, mycket som är på gång. Både spännande, roliga och läskiga utmaningar. Jag tar nu språnget och hoppar ut i det okända, på olika sätt och vis.

Jag kan inte dela med mig av allt än, då allt inte är riktigt klart än. Men det kommer. Det jag kan berätta är att jag har nu börjat inreda min nya, färdigbyggda andliga, alternativa behandlingsstuga. Såå roligt! Lite bilder kommer här.

Jag har hunnit ha min första kund och en reikibehandling här inne. Det var så trevligt och mysigt. Igår fick min man en behandling. En kompis kom på kvällen för att se min behandlingsstuga. Så vi satt där inne och pratade och hade trevligt. Jag trivs såå bra där inne. Där är goda, helande och kärleksfulla energier redan.

Annat som är på gång är att jag har 2 event som jag ska delta i. Bl.a en andlig, alternativ, spirituell mässa som är till helgen i Töre. Första gången som jag står på en mässa. En stor utmaning för mig, att våga visa upp mig och prata inför folk och göra reklam för mig. Men…våga för att vinna, heter det visst.

Bor du uppe i norr och är intresserad, besök gärna mässan. Det är gratis inträde dessutom. Kom förbi min monter och mitt bord och säg Hej, så blir jag jätteglad.

Nu till budskapet, läsningen. En allmän läsning för nu och en tid framåt. Ta till dig det om det resonerar med dig, lämna annars.

Börda

Du bär på något tungt. Någon el. något har blivit en belastning. Tankar om att “det skulle inte bli såhär”, kan finnas.

Du vill väl i denna situation, men det har blivit för mycket. För mycket ansvar eller en uppgift som blev för stor. Det här blev större än du hade tänkt dig från början.

Om det handlar om något, en uppgift, ett åtaganden, projekt, jobb el. liknande så kändes det som något roligt att ta sig an från början. Men det blev för mycket istället och det kan kännas svårt att ro iland.

Om det känns svårt att nå ett mål som du har, att det känns som att du jobbar i motvind så tänk om, tänk nytt. Prova på andra sätt. Var kreativ och prova något som du inte har provat. Se saker och ting ur en annan synvinkel. Se andra möjligheter. Det ska inte kännas jobbigt och tungt. Visst, det är inte alltid lätt att nå sina mål. Man kan få gå krokiga och slingriga vägar och kämpa sig fram. Men känslan av att det också känns värt det och roligt ska också finnas där.

Ang. en person, så vill du förstås väl, men har det blivit en börda, så är det inte bra. Personen kanske behöver professionellt stöd och hjälp. Istället för att just du ska hjälpa.

Älvan på kortet bär en stor tung sten där hon går. Det är tungt att gå i livet med att bära på något så tungt.

Vad det än handlar om för situation så gäller det att släppa taget om något. Beta ner allt i mindre delar och se över vad som behöver prioriteras och vad som kan lämnas.

Det gäller att våga sätta gränser, våga och kunna säga nej när det blir för mycket. För din egen skull. Det är inte egoistiskt, utan tvärtom. Det handlar om din egen självomsorg, att säga ja till dig själv och ditt eget liv.

Så släpp taget om något som går att släppa, ta inte på dig för mycket. Släpp den stora tunga stenen till marken och gå lättare framåt på din väg i livet.

Ta hand om dig, kom ihåg att du är viktig och värdefull! 💗🙏

Boka vägledning, healing el. aromatouchmassage (på plats) med mig sänd meddelande el. mejla:
katarinakemilindgren@gmail.com

Du hittar mig också på Boka Direkt.

Jag finns på fb med min fb-sida och min fb-grupp. Följ mig också på instagram. Där finns jag med 2 olika konton; Själavård by Kattis resp. Kattis naturliga hälsa, som är med fokus på välmående med naturliga eteriska oljor.

Önskar dig en fin måndag och start på denna nya vecka 🌸

Välkommen 🙌

/ Katarina ✨️

Dela.

Om skribenten

Tarotvägledare, Reik, Healing, Angelic Reiki, Orakelkorts- och Änglakortsvägledare, Intuitiv Coach, Aromatouch behandlingar

Missa inte våra intressanta artiklar

Läs fler artiklar på huvudsidan

Lämna en tanke